O programowaniu w życiu codziennym oraz trochę historii

Programowanie w życiu codziennym.
Każdy człowiek, jeden świadomie inny niekoniecznie, rozwiązując problem tworzy pewne algorytmy. Algorytm jest to lista kroków lub schemat pokazujący rozpisane czynności dążące do wykonania założonego celu. Spotykamy się z nimi niemal na każdym kroku, nawet wtedy, kiedy musimy ugotować obiad czy wyprasować ubranie. Nie każdy zastanawia się nad tym, ponieważ są to czynności, które wykonujemy codziennie lub bardzo często. Jednak, gdy przyjrzymy się temu bardziej, zauważymy, że w wielu sytuacjach kolejność działań powinna zostać zachowana oraz to, że każda czynność ma swój powtarzalny algorytm. Tworzenie algorytmu przez człowieka zaczyna się tam gdzie pojawia się problem do rozwiązania. Na wstępie rozważane zostają sposoby na poradzenie sobie z tym problemem, a wreszcie tworzona jest lista kroków, dokładna i szczegółowa, dzięki której człowiek wie, co i jak ma robić by osiągnąć cel. Programowanie wykorzystywane jest w wielu dziedzinach naszego życia. Jak można się domyślić bez algorytmu nie ma programowania, gdyż to one sprawiają, że nasz program będzie robił to, co założyliśmy na początku. Programowanie występuje wszędzie, w naszych nowoczesnych pralkach i lodówkach, telefonach, telewizorach i tabletach, na naszym koncie w banku. Jest metodą na zarabianie pieniędzy, a także sposobem na rozwijanie pasji i kreatywności oraz sprawia, że nasze życie staje się łatwiejsze.
Trochę historii...
Pierwsza wersja języka C++ pojawiła się w roku 1979. Została opracowana przez duńskiego informatyka, profesora Texas A&M University w Stanach  Zjednoczonych, Bjarne Stroustrup’a , który został uznany za jednego z najlepszych  naukowców w USA. Stroustrup rozszerzył język C, dodał obiekty, a także inne elementy z już znanych mu języków programowania. W latach kolejnych sposób programowania ciągle ulegał zmianie. Dodawane były różne wersje języka C++, ukazywały się kompilatory, powołany został zespół do spraw normalizacji, tak by funkcje i schemat języka pozostał taki sam. Znane firmy komputerowe przedstawiały pierwsze implementacje.
Wreszcie w 1994r. ANSI (ang. American National Standards Institute) przyjął oficjalnie standard języka C++ i jest on wykorzystywany do dziś, wszędzie tam gdzie nie można zastosować niezwykle popularnego i wszechobecnego języka Java. Znacznie lepiej stosować język C++ przy sortowaniu bardzo dużej ilości danych w bazie, jest bardziej wydajny i ma ogromne zasoby. Wykorzystywany jest np. w znacznej części gier komputerowych, programów, telekomunikacji, a także robotyce.
Według jednego z rankingów holenderskiej firmy TIOBE zajmującej się statystykami dotyczącymi języków programowania, język C++ znajduje się na 3 miejscu (rys. 1) . Ranking ten dotyczył rocznego bilansu popularności znanych języków programowania, które wyszukiwane były za pomocą przeglądarek internetowych. Z dostępnych rankingów w Internecie udało się znaleźć także spis najlepszych języków programowania wybranych przez użytkowników serwisu HackerEarth. Na rys. 2 przedstawiony jest wykres kołowy zawierający preferencje użytkowników, jeśli chodzi o języki programowania. Język C++/ C wybierany jest chętniej ze względu na to, iż jest prosty w nauce, możemy tworzyć w nim aplikacje przenośne, dlatego jest ciągle wysoko w rankingach dotyczących zagadnienia języków programowania.

Udostępnij:

0 komentarze